Kronika wydarzeń Biblioteki Kraków – 2023 rok
W STYCZNIU Biblioteka Kraków po raz trzeci wzięła udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytację przygotowano dwa pakiety. W każdym znalazły się urokliwa filiżanka, kultowa torba bawełniana oraz książkowa przypinka. Pakiety wyróżniały znakomite dodatki – książki z autografami! W jednym podarowana przez Wydawnictwo Książkosfera Harper Kids – laureatka Nagrody Żółtej Ciżemki – Van Dog Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego, a w drugim podarowana przez Wydawnictwo Karakter – laureatka Nagrody Krakowska Książka Miesiąca – Pawilon małych ssaków Patryka Pufelskiego.
OD STYCZNIA DO GRUDNIA organizowano spotkania w cyklu Salon Literacki Biblioteki Kraków. Wydarzenia odbywały się w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1) oraz były transmitowane w mediach społecznościowych. W 2023 roku goszczono m.in. Zofię Zarębiankę, Barbarę Gruszkę‑Zych, Józefa Skrzeka, Adama Górskiego, Annę Pituch-Noworolską, Bernarda Łacha, Barbarę Wrońską, Bożenę Bobę-Dygę, Krzysztofa Lisowskiego, Wojciecha Ligęzę, Sebastiana Kudasa, Agnieszkę Wiktorowską-Chmielewską, Elżbietę Wojnarowską, Annę Lisiecką, Katarzynę Ryrych, Martę Wykę, Wacława Holewińskiego, Annę Goc, Martę Półtorak, Krzysztofa A. Zajasa, Michała Witkowskiego, Roberta Rybickiego, Michała Zabłockiego oraz autorów nagrodzonych Krakowską Książką Miesiąca.
OD STYCZNIA DO GRUDNIA przyznawano nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. W 2023 roku nagrodzono następujące książki oraz ich autorów:
- w styczniu – Pawilon małych ssaków Patryka Pufelskiego,
- w lutym – Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia Ishbel Szatrawskiej,
- w marcu – Wolność albo śmierć Aleksandry Herzyk,
- w kwietniu – Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza Emilii Padoł,
- w maju – Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich pod red. Michała Galasa, Edyty Gawron,
- w czerwcu – Małe powinności Joanny Oparek,
- we wrześniu – W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie Agnieszki Bukowczan-Rzeszut, Barbary Faron, Karola Ossowskiego,
- w październiku – Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa Cezarego Łazarewicza,
- w listopadzie – Przewodnik dla niedawno zmarłych Magdaleny Bielskiej,
- w grudniu – Wisła. Biografia rzeki Andrzeja Chwalby.
OD STYCZNIA DO GRUDNIA realizowano kolejną edycję warsztatów literackich Peron Literacki. W 2023 roku odbyło się 10 spotkań, część z nich była transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”, a część odbyła się stacjonarnie. Warsztaty prowadzili Jadwiga Malina i Michał Piętniewicz. Spotkania przygotowano pod hasłem „Mistrz na Peronie” oraz „Patron na Peronie”, a podsumowaniem były „Święta na Peronie”. Na warsztatach goszczono: Justynę Sobolewską, Agnieszkę Wolny‑Hamkało, Jakuba Kornhausera, Wojciecha Bonowicza, Michała Januszkiewicza.
16 STYCZNIA w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie odbyło się spotkanie z autorami błyskotliwego kryminału Tajemnica Domu Helclów – Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim – tworzącymi pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. Spotkanie zainaugurowało nowy cykl „Biblioteka w miejscach nieoczywistych”. Rozmowę prowadził Tomasz Pindel.
OD 30 STYCZNIA DO 12 LUTEGO trwały ferie. Dla dzieci, które pozostały w mieście, Biblioteka przygotowała kilka atrakcji. Zorganizowano: głośne czytanie, warsztaty plastyczne, zajęcia na temat designu, lekcje biblioteczne, warsztaty typograficzne, zabawę „Bajkowe pary do pary”, warsztaty teatralne, rozgrywki w wielkoformatową grę planszową „Nakarm smoka”, zajęcia edukacyjne, warsztaty haftu matematycznego i origami, zajęcia z edukacji regionalnej na temat krakowskich legend, a także bal karnawałowy.
OD LUTEGO DO CZERWCA w Filii nr 20 (ul. Opolska 37) oraz Filii nr 31 (ul. J.K. Przyzby 10) realizowany był cykl zajęć wspomagających, rozwijających i logopedycznych pt. „Biblioteczne spotkania z logopedkami”. Zorganizowano następujące spotkania: „Wspomaganie rozwoju mowy dziecka od urodzenia do 6. roku życia”, „Jak wspierać koncentrację dziecka? (wiek przedszkolny i wczesnoszkolny)”, „Język lata jak łopata – logopedyczne problemy u dzieci z wadami wymowy i zgryzu”, „Dziecko na progu dojrzałości szkolnej”, „Nauka języka poprzez zabawę”, „Twoje dziecko nie musi mieć dysleksji… konsultacje rozwoju dzieci od 2. do 10. roku życia”, „Rozmowy o czytaniu książek. Jak zachęcić dzieci do czytania?”, „Czytanie jest fajne – nauka czytania dla małych i dużych”, „Aby język giętki… – konsultacje i ćwiczenia wymowy dzieci od 3. roku życia”, „Rozmowy o czytaniu książek. Jak zachęcić dzieci do czytania. Od 10. miesiąca do 10. roku życia”. Pod okiem kadry naukowej Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie studentki logopedii oraz członkinie Sekcji Logopedycznej Studenckiego Koła Naukowego Polonistów UP przeprowadziły z dziećmi ćwiczenia wykorzystywane w terapii logopedycznej, które mogą stanowić dla rodziców inspirację do zabaw.
2 LUTEGO ogłoszono dziewiątą edycję konkursu „Czytelnik Roku”. Konkurs przeznaczony był dla każdego, kto miał aktywną kartę Biblioteki Kraków. Uczestnik po zapisaniu się do konkursu otrzymywał Paszport Czytelnika, w którym zbierał pieczątki za wypożyczone i zwrócone książki i/lub audiobooki. Tytuł „Czytelnika Roku” zdobyły osoby, które zebrały co najmniej 150 pieczątek za zwrócone książki i/lub audiobooki oraz przynajmniej jedną pieczątkę za udział w wydarzeniu kulturalno-edukacyjnym zorganizowanym przez Bibliotekę Kraków. W 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń.
W MARCU ogłoszono nabór prac do 10. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2023. Do 30 kwietnia poeci marzący o debiucie książkowym przysłali 140 zestawów wierszy. W 2023 roku jury postanowiło nie przyznać nagrody głównej w postaci wydania tomu poetyckiego, lecz trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Sylwia Chutnik, Olga Juskowiak i Elżbieta Sala‑Hołubowicz.
W MARCU Biblioteka włączyła się do udziału w miejskiej kampanii „Krakowianki”. „Miesiąc Krakowianek” to wydarzenie podkreślające wyjątkową rolę kobiet, a także okazja do rozmów o kobiecej solidarności i herstorii. Biblioteka zorganizowała wystawę prac Jolanty Surówki, Ewy Podgórskiej-Igły, Małgorzaty Kuszewski, Anny Szarek, wystawę dzieł Wisławy Szymborskiej, wernisaż i wystawę chust oraz szali wykonanych przez uczestniczki grupy rękodzielniczej (Z)ręcznie, przegląd literatury kobiecej, spotkanie Klubu Słuchającego Malucha, warsztaty dla mam i córek z projektowania strojów z materiałów recyklingowych połączone z pokazem mody, wykład dr Edyty Gawron, warsztaty plastyczne, akcję wymiany ubrań, torebek i szali, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, spotkanie autorskie z Agnieszką Stabro oraz Ewą Bauer, a także głośne czytanie opowieści krakowskich pisarek.
OD MARCA DO MAJA w ramach programu #Ogarniam życie Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2) oraz Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26) zorganizowały spotkania dla młodzieży. W czasie spotkania omówiono zasady korzystania z zasobów bibliotecznych, zaprezentowano gromadzone zbiory, katalog on-line, usługi, książkomat, stoły multimedialne, tablety graficzne, ofertę kulturalną, a także Centrum Cyfryzacji Wspomnień. W wydarzeniach wzięli udział uczniowie klas VII ze Szkoły Podstawowej nr 113 im. Leopolda Węgrzynowicza w Krakowie i Szkoły Podstawowej nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza w Krakowie. Ponadto w katalogu on-line Biblioteki Kraków przygotowano kolekcję książek wspierających nastolatków oraz poruszających ważne dla nich tematy.
12 MARCA w Krakowskim Teatrze Scena STU odbyła się gala konkursu „Czytelnik Roku 2022”. Partnerami wydarzenia byli: Galeria Bronowice, Wydawnictwo Literackie, Krakowski Teatr Scena STU, Kraków Miasto Literatury UNESCO, „Tygodnik Powszechny – Katolickie Pismo Społeczno-Kulturalne”, Wodociągi Miasta Krakowa SA i Kraków.pl. Nagrody oraz tytuł „Czytelnika Roku 2022” odebrało 139 osób. Nowością było obdarowanie zwycięzców prestiżowymi złotymi kartami czytelnika.
27 ORAZ 28 MARCA w Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3), Filii nr 48 (os. Bohaterów Września 26), Filii nr 51 (os. Kalinowe 4), Filii nr 40 (ul. Łużycka 55) goszczono bibliotekarzy z Biblioteki Publicznej Bemowo, którym zaprezentowano działalność Biblioteki Kraków.
29 MARCA w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1) odbyło się spotkanie pt. Między powinnością kronikarza a miłością historyka wokół książek dr. Michała Niezabitowskiego Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 1899–1996–2019 i O co toczy się gra. Rozmowę prowadził Witold Bereś.
OD 29 DO 31 MARCA Aneta Habas, kierownik Filii nr 48, wraz z przedstawicielką Krakowskiego Biura Festiwalowego uczestniczyła w wizycie studyjnej w Exeter (Wielka Brytania).
W KWIETNIU Biblioteka Metropolitalna im. Ervina Szabó w Budapeszcie zaprezentowała wystawę „Lem na okładce” przygotowaną przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Wydawnictwem Literackim z okazji obchodów stulecia urodzin pisarza.
27 KWIETNIA w Filii nr 40 (ul. Łużycka 55) zorganizowano wernisaż wystawy „Na sygnale”, na której zaprezentowano modele wozów strażackich oraz akcesoria związane z pracą straży pożarnej, pochodzących z kolekcji Marcina Wierzbińskiego. Wystawa powstała we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” w Krakowie. W wernisażu wzięli udział również komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, aspiranci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, władze Dzielnicy Podgórze oraz rodziny z dziećmi.
25 KWIETNIA w Filii nr 48 (os. Bohaterów Września) gościła Heather Holcroft-Pinn z Exeter. Na spotkaniu zaprezentowano działalność Biblioteki Kraków.
27 KWIETNIA w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) goszczono uczniów i nauczycieli ze szkoły artystycznej Venturi z Modeny.
28 KWIETNIA w Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka‑Jeziorańskiego 3) zainaugurowano nowy cykl spotkań „Peron kulturalny”. Cykl rozpoczęto spotkaniem „Narciarstwo ekstremalne wjeżdża na peron”, w którym wziął udział Czesław Fluder – pracownik Polskiego Związku Narciarskiego.
OD 8 DO 12 MAJA publikowano informacje o pięciu książkach wybranych przez kapitułę spośród prawie 200 tytułów zgłoszonych do VII edycji Nagrody Żółtej Ciżemki. Nominowani zostali: Katarzyna Jackowska-Enemuo i ilustratorka Nika Jaworowska-Duchlińska za książkę Między światem a zaświatem, Roksana Jędrzejewska-Wróbel i ilustratorka Marianna Oklejak za książkę Dziwożona, Zygmunt Miłoszewski i ilustrator Piotr Sokołowski za książkę Uciekaj. Hydropolis, Zofia Stanecka i ilustratorka Marianna Sztyma za książkę Drań, czyli moje życie z jamnikiem oraz Maciej Szymanowicz za książkę Marzenia: fakty, mity, głupoty.
OD 8 DO 15 MAJA Biblioteka Kraków włączyła się w organizację XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowanego pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Największym przedsięwzięciem Biblioteki Kraków była druga edycja akcji „Znani za ladą”, do której zaproszono artystów, dziennikarzy, pisarzy, poetów, radnych miejskich. Pomagali bibliotekarzom wypożyczać i zwracać książki, a także polecali czytelnikom tytuły do lektury. Za biblioteczną ladą stanęli: Jacek Bańka, Witold Bereś, Jerzy Fedorowicz, Małgorzata Jantos, Rafał Jędrzejczyk, Rafał Komarewicz, Paweł Kumięga, Jadwiga Malina, Justyna Nowicka, Robert Piaskowski, Renata Przemyk, Barbara Sadurska i Leszek Wójtowicz. Mieszkańców zainteresowanych historią miasta zaproszono do Filii nr 35 na spotkanie „Rozmowa o Swoszowicach”, które prowadziła Agnieszka Staniszewska-Mól – redaktorka serii wydawniczej „Poczet Krakowski”, Dominik Galas – autor książki Dzieje Swoszowic, Konrad Myślik – autor książek Nieznany portret Krakowa, Spacerownik krakowski oraz Stanisława i Tadeusz Kostkiewiczowie – mieszkańcy Swoszowic. 10 maja zaproszono czytelników na Planty, gdzie miało miejsce odsłonięcie literackiej ławki i spotkanie z jej patronką – Elżbietą Zechenter-Spławińską, poetką i tłumaczką, laureatką Krakowskiej Książki Miesiąca, a także wieloletnią jurorką tej nagrody. W Filii nr 15 można było wykonać zdjęcie w literackiej fotobudce z napisem „Skazani za(na) czytanie”, a w Filii nr 21 wziąć udział w tworzeniu „Czytelniczej listy przebojów”. Filia nr 43 zorganizowała Dzień Otwarty i była wyjątkowo czynna w sobotę. Wtedy też ogłoszono dwa konkursy „Czytobzik” oraz „Torba pełna książek”. Ponadto zorganizowano: lekcje biblioteczne, prelekcję na temat historii herbaty połączoną z degustacją, zabawę „Aresztowani za czytanie”, spotkanie z Aleksandrą Pilch, autorką książek Ostatnia z krwi, Nasze ciała, Nie dotykaj, zajęcia „Zróbmy sobie Dzieło Sztuki!”, podczas których dzieci tworzyły samoloty, grę terenową „Ocalmy cenny manuskrypt” we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, zajęcia z kodowania z udziałem robotów edukacyjnych, zajęcia z elementami biblioterapii na temat emocji, prelekcję na temat Wilna, akcję wymiany roślin, prelekcję na temat historii cenzury, wystawę malarstwa członków Koła Malarskiego działającego w Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych w Krakowie, połączoną z wernisażem i rozmową o książce Głusza, wernisaże wystaw: Anny Białowąs, Agaty Kornackiej i Edwarda Dudy, głośne czytanie fragmentów wierszy i opowiadań współczesnych poetów i pisarzy, w tym głośne czytanie bajek techniką kamishibai, grę biblioteczną „Tajemnice biblioteki”, warsztaty literacko‑plastyczne tworzenia narożnych zakładek do książek, oprowadzanie po zabytkowym dworku – siedzibie Biblioteki Głównej oraz gabinecie Jerzego Pomianowskiego, rozgrywki w gry planszowe, zajęcia edukacyjne o ptakach, wilkach w literaturze, akcje wymiany. W wydarzeniach zorganizowanych w Tygodniu Bibliotek wzięły udział 1943 osoby.
OD 9 DO 10 MAJA w ramach wizyty studyjnej w Krakowie przebywała Cheryl Pridgeon – specjalistka ds. rozwoju usług z Rady Miasta Manchesteru, która zapoznała się z działalnością Biblioteki Kraków.
16 MAJA odbyło się spotkanie z Toshikazu Kawaguchim – autorem książek Zanim wystygnie kawa oraz Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni. Pierwszy tom otrzymał tytuł „Książki Roku 2022” w plebiscycie portalu LubimyCzytać, był także nominowany do Bestsellerów Empiku 2022. Spotkanie zorganizowano w Międzynarodowym Centrum Kultury we współpracy z Wydawnictwem Relacja w ramach cyklu „Biblioteka w miejscach nieoczywistych”.
19 MAJA ogłoszono zwycięzcę VII edycji Nagrody Żółtej Ciżemki, którym został Maciej Szymanowicz za książkę Marzenia: fakty, mity, głupoty. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 4 czerwca w Urzędzie Miasta Krakowa w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Towarzyszyło mu spotkanie autorskie z nagrodzonym, które poprowadziła Agnieszka Staniszewska-Mól.
OD 26 DO 28 MAJA Biblioteka wzięła udział w Święcie Rodziny Krakowskiej, które w 2023 roku zorganizowano pod hasłem „Rodzina to drużyna”. 26 maja w kilkunastu filiach zorganizowano spotkania i warsztaty dla rodzin. Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2) zaprosiła do udziału w zabawie „Stryj – stryjenka, wuj – wujenka. Zgadnij, kim jestem!”, a także zorganizowała rodzinny trening ruchowy z fizjoterapeutą. W Filii nr 14 (ul. Ugorek 14) zorganizowano rodzinny, detektywistyczny quiz przygotowany na podstawie twórczości Aleksandra Fredry. W niedzielę 28 maja Biblioteka Kraków wspólnie z Centrum Edukacji Lotniczej zorganizowała na terenie zielonym przy Tauron Arenie, w czasie pikniku miejskiego, warsztaty i zajęcia edukacyjne. Odwiedzający malowali kamienie i wykonywali przyciski do papieru. Mogli wykonać również papierowe drzewo genealogiczne, pobrać czasopisma wydawane przez Bibliotekę Kraków, obejrzeć pokaz baniek mydlanych, skorzystać ze strefy czytelniczej, zagrać w wielkoformatową grę Dobble, poznać tajniki podróżowania samolotem, skorzystać z „lotniczych” rekwizytów i wykonać pamiątkowe zdjęcie.
OD 30 MAJA DO 1 CZERWCA dyrektor Biblioteki Kraków składała rewizytę w Budapeszcie. W trakcie wizyty doszło do podpisania Umowy o współpracy na lata 2023–2026. Dyrektor uczestniczyła także w konferencji organizowanej przez Bibliotekę Metropolitalną im. Ervina Szabó, w czasie której wygłosiła referat „Automated book machines in Poland – lights and shadows”.
W CZERWCU podpisano umowę o współpracy między Biblioteką Kraków a Biblioteką Metropolitalną im. Ervina Szabó w Budapeszcie. W imieniu Biblioteki Kraków podpisy złożyła dyrektor Agnieszka Staniszewska-Mól, a po stronie węgierskiej dyrektor generalny Peter Fodor.
OD CZERWCA DO WRZEŚNIA realizowano projekt „Nowe podróże po literaturze” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w którego ramach zorganizowano cztery literackie tygodnie: włoski (12–17 czerwca), polski (10–15 lipca), brazylijski (7–12 sierpnia) i egipski (4–9 września). Realizację projektu zainaugurowały warsztaty czytelniczo-animacyjne zorganizowane we współpracy z Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Na lotnisku spotkały się wybitne postacie: Leonardo da Vinci – twórca maszyn lotniczych i patron CEL oraz Mikołaj Kopernik – patron ulicy, przy której Biblioteka Kraków będzie miała główną siedzibę.
W tygodniu włoskim najmłodsi wzięli udział w warsztatach „Mistrz Leonardo da Vinci”, które przeprowadziła Dorota Pietrzyk – autorka książki Muzyk da Vinci, a także w warsztatach „Ciao Italia”, w czasie których poznali włoski krajobraz i zabytki, nauczyli się witać i żegnać po włosku, bawili się włoskimi zabawki, przymierzali stroje i weneckie maski. Dorośli czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu z Anną Wasilewską – tłumaczką książek włoskich autorów, w warsztatach prowadzonych przez Grzegorza Jankowicza – filozofa literatury, krytyka i tłumacza, a także w slajdowisku „Pompeje i Herkulanum” przygotowanym przez podróżników i autorów bloga „Kasai – podróże w sieci”. Finałowym wydarzeniem był piknik włoski, w którego programie znalazły się: warsztaty tańców włoskich, w tym tarantella, przygotowane przez Agnieszkę Krawczyk, warsztaty teatralne komedii dell’arte przygotowane przez artystów ze Studia Dono, spotkanie z Moniką Utnik-Strugałą – autorką książki Mamma mia. Włochy dla dociekliwych, spektakl dla dzieci pt. Pinokio zaprezentowany przez aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART, warsztaty języka włoskiego przygotowane przez lektorów szkoły językowej Włochoterapia, spotkanie z Bartkiem Kieżunem – autorem książki Italia do zjedzenia, warsztaty plastyczne tworzenia masek i wieńców laurowych, akcja bookcrossingowa. W czasie wydarzenia można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z Leonardem da Vincim oraz zapoznać się z ofertą Księgarni Italicus.
W tygodniu polskim najmłodsi wzięli udział w warsztatach ilustratorskich prowadzonych przez Aleksandrę Zając – ilustratorkę książek Co robią uczucia? i Co lubią uczucia?, warsztatach tworzenia tradycyjnych lalek motanek, a także w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem – autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Dorośli czytelnicy spotkali się z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą, autorem książki Kopernik. Rewolucje, rozmowę z pisarzem prowadził Tomasz Pindel, o zawiłościach języka polskiego opowiadała Paulina Mikuła – autorka kanału na YouTubie pn. „Mówiąc Inaczej”. Finałowym wydarzeniem był piknik polski, w którego programie znalazły się: głośne czytania fragmentów Małego Księcia po wielkopolsku, góralsku i śląsku, warsztaty przygotowane przez Jagodę Gumińską-Oleksy na podstawie książki Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum, spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyńskim – autorem i tłumaczem wielu książek dla dzieci, z Dominiką Gałką – autorką książek Sklep z babciami, O Chruptaku, który szukał szczęścia, Baba Jadzia z parteru, a także warsztaty tańców narodowych prowadzone przez Katarzynę Gizę-Szpakowicz, spektakl teatralny dla dzieci Smocza legenda przygotowany przez aktorów Studia Teatralnego KRAK‑ART. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja budowania postaci smoka wawelskiego z materiałów recyklingowych. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Podczas pikniku można było wykonać zdjęcie z Mikołajem Kopernikiem, wziąć udział w warsztatach plastycznych tworzenia chabrów i maków, zabawach logopedycznych, przygotować opowieść na podstawie kości opowieści, a także wysłuchać fragmentów utworów Aleksandra Fredry.
W tygodniu brazylijskim czytelnicy spotkali się z podróżnikiem Grzegorzem Kaplą, ornitologiem i blogerem Damianem Czajką, reporterem i pisarzem Łukaszem Czeszumskim, a także pisarzem Mirosławem Wlekłym i ilustratorką Magdaleną Kozieł-Nowak (twórcami książki Przygoda dzika Toniego Halika). Dyskutowano też o sposobie parzenia kawy i jej różnych odmianach oraz gatunkach. W programie pikniku brazylijskiego znalazły się: warsztaty i pokaz samby, zajęcia sportowe wraz z prezentacją najsłynniejszych sportowców, warsztaty tańców latynoamerykańskich prowadzone przez Agnieszkę Krawczyk, warsztaty językowe prowadzone przez Urszulę Ćwik, pokaz i warsztaty capoeiry, warsztaty plastyczne i akcja bookcrossingowa.
W tygodniu egipskim czytelnicy wysłuchali baśni egipskich, które czytała dr Dorota Bełtkiewicz, wzięli udział w spotkaniu z kulturoznawczynią Zofią Jurczak, która opowiedziała o wyprawie do Egiptu i rejsie po Nilu, spotkaniu z pisarką Ewą Kassalą – autorką książek Żądze Kleopatry, Boska Nefretete, Hatszepsut, prelekcji dr. Piotra Kołodziejczyka pt. Czego archeolodzy szukają dzisiaj w Egipcie?, warsztatach hieroglificznych przygotowanych przez Adriannę Zawadzką-Molkę. Podsumowaniem był piknik, na którym zorganizowano warsztaty archeologiczne, plastyczne, ruchowe, taneczne, a także grę terenową „Odszukaj skarb boga Ra” i spektakl teatralny Piraci i skarb pustyni w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART. Przebieg pikniku nadzorowała Kleopatra.
Dostęp do wody na wszystkich wydarzeniach zapewniały Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
OD CZERWCA DO LISTOPADA realizowano projekt „Ciżemkomania w Bibliotece Kraków” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, którego celem było promowanie Nagrody Żółtej Ciżemki, autorów i ilustratorów książek nominowanych i uhonorowanych tą nagrodą, a także uczczenie 170. rocznicy urodzin Antoniny Domańskiej i 110. rocznicy pierwszego wydania Historii żółtej ciżemki. W dniach 24 i 25 czerwca w ogrodzie przy Bibliotece Głównej zorganizowano Dni Żółtej Ciżemki. Ciżemkomaniacy spotkali się w ogrodzie Biblioteki Głównej z pisarzami: Justyną Bednarek, Cezarym Harasimowiczem, Melanią Kapelusz, Jarosławem Mikołajewskim, Elizą Piotrowską i Katarzyną Ryrych, wzięli także udział w warsztatach ilustratorskich prowadzonych przez Małgorzatę Dmitruk, Mariannę Oklejak, Joannę Rusinek, Katarzynę Samosiej, Witolda Vargasa, Małgorzatę Zając. W centralnej części ogrodu stanęła papierowa ciżemka, do której uczestnicy wydarzenia wrzucali kartki z pytaniami adresowanymi do kapituły Nagrody Żółtej Ciżemki. W dyskusji o literaturze wzięli udział: dr hab. Katarzyna Wądolny‑Tatar (przewodnicząca kapituły), Iwona Haberny, Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel. Pytania były niezwykle interesujące, często kłopotliwe, a czasami również intrygujące. W czasie Dni Żółtej Ciżemki dostępna była „BUKOstrefa marzeń” przygotowana przez studentki pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie reprezentujące Studenckie Koło Naukowe Animatorów Lektury APS „BUKA”. Najmłodsi walczyli o tytuł „Króla marzeń”, wykonując zadania opracowane na podstawie książki Marzenia. Fakty, mity, głupoty Macieja Szymanowicza. Powstało też miasteczko „Ciżemk(o)gród”, w którym ofertę zaprezentowały: Wydawnictwo Agora dla dzieci, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Studio Koloru. Największe zainteresowanie wzbudził book truck. Ponadto dostępne były stanowiska warsztatowe, na których powstawały prace inspirowane książkami nominowanymi do Nagrody Żółtej Ciżemki, np. papierowe kruki, papugi, książki z origami na autografy. W dniu 18 sierpnia zorganizowano rodzinną grę terenową „Wawrzek potrzebuje pomocy!”, wykorzystującą urządzenia cyfrowe umożliwiające odczytanie kodów QR i lokalizację GPS. Zadania w grze dotyczyły biografii Antoniny Domańskiej, treści książki Historia żółtej ciżemki i jej późniejszych adaptacji oraz krakowskich legend. Gra rozpoczęła się od wysłuchania aktorskiej interpretacji fragmentu książki nagrodzonej NŻC. Aktorka Magdalena Walach przeczytała fragment książki Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz. Bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów i instruktorów zaproszono do udziału w ogólnopolskim konkursie „Moc inspiracji” na opracowanie scenariusza zajęć dla dzieci i młodzieży na podstawie książek nominowanych do Nagrody Żółtej Ciżemki.
1 CZERWCA w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2), Filii nr 40 (ul. Łużycka 55), Filii nr 48 (os. Bohaterów Września 26) goszczono Grażynę Piskorz – zastępcę dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, której zaprezentowano działalność Biblioteki Kraków.
2 CZERWCA w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) goszczono delegację przedstawicieli władz miejskich z Seulu. W trakcie spotkania z gośćmi z Korei Południowej dyrektor Biblioteki Kraków przedstawiła główne obszary działalności, jak również wyzwania, przed jakimi staje Biblioteka. Równocześnie spotkanie było dobrą okazją do porównania poziomu oraz charakteru usług bibliotecznych funkcjonujących w Polsce oraz Korei Południowej.
4 CZERWCA Biblioteka Kraków włączyła się w organizację Dnia Otwartego Magistratu – wydarzenia plenerowego przygotowanego przed budynkiem Urzędu Miasta Krakowa. Tematyka imprezy koncentrowała się wokół 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na stoisku Biblioteki Kraków zaprezentowano książki dla dzieci i dorosłych poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Dekorację stoiska stanowił styropianowy Układ Słoneczny. Uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wielkoformatowej, kartonowej rakiecie kosmicznej. Bibliotekarze zaprosili także do udziału w warsztatach tworzenia papierowych rakiet oraz kosmicznych zakładek do książek. Dla starszych przygotowana została krzyżówka inspirowana twórczością i życiorysem Kopernika. Ponadto w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa zorganizowano galę wręczenia Nagrody Żółtej Ciżemki (VII edycja).
6 CZERWCA po wielomiesięcznym generalnym remoncie otworzona została Filia nr 52 – jedyna biblioteka publiczna na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Placówkę w pełni dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, a także dla matek z dziećmi. W trakcie remontu częściowo przebudowano układ pomieszczeń bibliotecznych i zmieniono ich funkcje. Bezpośrednio przy wejściu powstała część przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej w Filii nr 52 zamontowane zostały neony z fragmentami utworów noblistki. Projekt aranżacji wykonała firma METAWNĘTRZA Michalina Wojdyła.
OD 7 DO 8 CZERWCA w ramach wizyty studyjnej w Manchesterze przebywał Michał Jankowski – pracownik Punktu bibliotecznego Filii nr 31 (ul. Zachodnia 7/3a). W trakcie wizyty została przedstawiona działalność bibliotek Manchesteru oraz omówiona aktywność w ramach sieci miast literatury UNESCO. Tematem przewodnim wizyty było zaangażowanie społeczności lokalnej oraz kształtowanie aktywności partnerskiej dla nastolatków.
13 CZERWCA w Auli Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie (ul. Krupnicza 11A) odbyło się spotkanie z Ałbeną Grabowską – autorką książek dla dorosłych i dzieci. Rozmowę z pisarką prowadziła Agnieszka Staniszewska‑Mól, a wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Unią Polskich Pisarzy Lekarzy w ramach cyklu „Biblioteka w miejscach nieoczywistych”.
19 CZERWCA w Punkcie bibliotecznym Filii nr 31 (ul. Zachodnia 7/3a) zainaugurowane zostały spotkania Dyskusyjnego Klubu Komiksu.
OD 22 CZERWCA DO 31 SIERPNIA trwały wakacje. Filie biblioteczne przygotowały różnorodną ofertę dla dzieci odpoczywających w mieście. Zorganizowano: głośne czytania, warsztaty z wykorzystaniem robotów edukacyjnych, zajęcia edukacyjne, warsztaty literacko-plastyczne, lekcje biblioteczne, zabawę „Wielkie polowanie na motyle”, „Pokolorujmy świat Aleksandra Fredry”, grę terenową „Spacery po Salwatorze” i „Ciekawostki na Salwatorze”, warsztaty ekologiczne, warsztaty regionalne, rozgrywki w popularne gry planszowe, warsztaty origami oraz haftu matematycznego, spotkanie edukacyjne ze strażnikami miejskimi, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. W Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2), Filii nr 14 (ul. Ugorek 14), Filii nr 21 (ul. Królewska 59) i Filii nr 56 (os. Zgody 7) zorganizowano tzw. ostre dyżury literackie polegające na tym, że specjaliści od literatury dziecięcej w strojach lekarskich wypisywali najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom literackie recepty. Wiele z tych recept zostało zrealizowanych od razu poprzez wypożyczenie rekomendowanych książek. Akcję zorganizowano we współpracy z Fundacją Czas Dzieci.
W LIPCU uczczono Rok Wisławy Szymborskiej oraz 100. rocznicę urodzin poetki. 1 lipca w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) zorganizowano wydarzenie „Urodziny Wisełki”. W programie znalazło się spotkanie z Michałem Rusinkiem – sekretarzem noblistki i autorem książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci, a także zabawa z wierszami ukrytymi w pudełkach, tworzenie kartek pocztowych techniką kolażu, konkurs na lepieje oraz wspólne dzierganie pamiątkowego szalika. 2 lipca Biblioteka wzięła udział w otwarciu Parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, w czasie którego przygotowała stoisko warsztatowe. 9 lipca w ramach Festiwalu Miłosza w ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2) Krakowskie Biuro Festiwalowe zorganizowało rodzinne warsztaty „Machina poetica”. Tematyka Festiwalu nawiązywała do twórczości Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy warsztatów tworzyli autorskie slamiki i mobile poetyckie, czyli przestrzenne, wiszące konstrukcje zawierające fragmenty wierszy. Gościem honorowym był Michał Rusinek.
W LIPCU Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér przekazał Bibliotece Kraków książki w języku węgierskim, a także książki w języku polskim poświęcone tematyce węgierskiej.
14 LIPCA w czasie Rabka Festiwalu pracownicy Działu Metodycznego i Projektów (Paulina Knapik-Lizak, Anna Jędrzejowska, Anna Grychowska, Radosław Kurzeja) – finaliści konkursu „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący czytanie – odebrali dyplom oraz pamiątkową plakietkę z wizerunkiem Zwyrtały. Jury konkursu doceniło projekt „Rodzinne podróże po literaturze”.
8 SIERPNIA z okazji Wielkiego Dnia Pszczół w jedenastu filiach Biblioteki Kraków utworzono „Zielone półki”, na których dostępne są książki z zakresu ekologii i klimatu. Półki utworzone zostały dzięki współpracy z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej. Akcję uroczyście zainaugurowano w Filii nr 8. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który przeczytał najmłodszym fragment książki Pszczoły Piotra Sochy.
OD SIERPNIA DO LISTOPADA realizowano projekt „Świat książki w zasięgu ręki” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 26 sierpnia w Filii nr 7 (al. Pokoju 33), Filii nr 48 (os. Bohaterów Września 26), Filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42), Filii nr 50 (os. Kościuszkowskie 5), Filii nr 52 (os. Na Stoku 1), Filii nr 53 (os. Stalowe 12), Filii nr 56 (os. Zgody 7), a 22 września w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2), Filii nr 3 (pl. J. Nowaka-Jeziorańskiego 3), Filii nr 7 (al. Pokoju 33), Filii nr 21 (ul. Królewska 59), Filii nr 22 (ul. H. Sienkiewicza 2), Filii nr 25 (ul. J. Fałata 2), Filii nr 33 (ul. Zakopiańska 103) zorganizowano grę miejską „Zagubieni”. Tematem przewodnim gry byli bohaterowie słynnych powieści, a także rozmaite gatunki i motywy literackie. Każda z filii, w których odbyła się rozgrywka, została specjalnie zaaranżowana tak, aby oddawała klimat danego gatunku literackiego: kryminału, fantasy, horroru, romansu, powieści przygodowej, baśni i komedii, a zabawę poprowadziły znane postaci literackie. W ramach gry odbyły się dwa konkursy: na najlepszy strój nawiązujący do dowolnego bohatera literackiego, a także na najciekawszą nazwę grupy. Ponadto zorganizowano liczne happeningi.
1 SIERPNIA głoszono V edycję konkursu na najpiękniejszego mola lub motyla książkowego, który adresowany był do dzieci w wieku od 4 do 11 lat wraz z rodzinami. Zadaniem było przygotowanie wielkoformatowej postaci mola lub motyla książkowego oraz zaprezentowanie pracy. Galę finałową wraz z wręczeniem nagród zorganizowano 23 września. Nagrodzone prace to Mól Miś, Pożeracz literatury 2, Tadeusz – kumpel Gustawa i Król motyli.
24 SIERPNIA zastępca dyrektora Biblioteki Kraków ds. merytorycznych Izabela Ronkiewicz-Brągiel spotkała się on-line z kadrą kierowniczą kilkunastu bibliotek z Guadalajary, jednego z najbardziej zaludnionych regionów Meksyku. Spotkanie było szansą na wzajemne poznanie oraz wymianę doświadczeń.
28 SIERPNIA została otwarta, po generalnym remoncie, Filia nr 44 (ul. Spółdzielców 3). Po raz pierwszy filii nadano nazwę – „Biblioteka pod Kawką” ze względu na ptasi mural zdobiący ścianę windy prowadzącej do biblioteki. Prace remontowe obejmowały m.in.: demontaż wewnętrznej witryny szklanej oraz wszystkich instalacji, wyburzenie ścian działowych, wykonanie sufitów podwieszanych i montaż nowego systemu oświetlenia. Wykonane zostały również nowe instalacje, przebudowano toaletę i przystosowano ją do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zamontowane zostały klimatyzatory i elementy dekoracyjne, zakupiono nowe meble. Projekt aranżacji przygotowała Wiola Idzińska Design.
9 WRZEŚNIA Biblioteka Kraków włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2) wysłuchano fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Wśród czytających znaleźli się: aktorzy – Bożena Adamek, Alina Kamińska, Tomasz Wysocki, piosenkarz Maciej Maleńczuk, aktorki i aktorzy Teatru Ab Intra działającego przy Nowohuckim Centrum Kultury, bibliotekarze – Dorota Borek, Urszula Lachiewicz, Paweł Pacyna i Jacek Porzycki. Oprawę muzyczną zapewnił Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”.
20 ORAZ 21 WRZEŚNIA dyrektor Biblioteki Kraków odwiedziła Zagrzeb i Opatiję w Chorwacji. Celem rewizyty było spotkanie z przedstawicielami partnerskich bibliotek. Dyrektor Agnieszka Staniszewska-Mól zapoznała się z kluczowym projektem partnerskiej biblioteki w Zagrzebiu, jakim jest adaptacja zabytkowej architektury poprzemysłowej na rzecz miejskiej biblioteki, a w nadmorskiej Opatiji przekazała polskie książki.
22 WRZEŚNIA w Teatralnym Instytucie Młodych dyrektor Agnieszka Staniszewska-Mól wraz z pracownikami odebrała nagrodę Animatora Roku 2023, którą otrzymała Biblioteka Kraków. W uzasadnieniu komisji konkursowej można przeczytać, że „Biblioteka Kraków została wyróżniona za całokształt działań edukacyjnych i animacyjnych wykraczających poza standardowe zadania biblioteczne oraz za dynamiczne zmiany, które zostały przez pracowników Biblioteki wdrożone w ostatnich latach. Biblioteka Kraków oferuje wysokiej jakości zajęcia wspierające rozwój czytelnictwa, promujące książki i ich autorów”. Komisja zwróciła uwagę, m.in. na projekty „Literacki ogród Biblioteki Kraków” i „Rodzinne podróże po literaturze”. Nagroda Animator Roku 2023 jest jednym z elementów krakowskiego Programu Edukacji Kulturowej realizowanego pod nazwą „Krakowski Archipelag Kultury”.
28 WRZEŚNIA w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2), Filii nr 40 (ul. Łużycka 55) i Filii nr 45 (ul. L. Teligi 24), Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” goszczono pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki, którym zaprezentowano działalność Biblioteki Kraków.
29 WRZEŚNIA w dawnym Pałacu Prasy (ul. Wielopole 1), w cyklu „Biblioteka w miejscach nieoczywistych” zorganizowano spotkanie z Krzysztofem A. Zajasem na temat książki Gerda – trzeciej części trylogii pomorskiej.
W 2023 roku na emeryturę z Biblioteki Kraków przeszli:
- EWA ANTOŃCZYK – starszy bibliotekarz, kierownik Filii nr 32 Biblioteki Kraków
- ELŻBIETA BOROŃ – starszy kustosz, pracownik Działu Opracowania Zbiorów
- ALEKSANDRA DOMINO-ROGÓŻ – starszy kustosz, kierownik Filii nr 29 Biblioteki Kraków
- MAŁGORZATA KULISIEWICZ – bibliotekarz, pracownik Filii nr 54 Biblioteki Kraków
- BOŻENA ŁUCZYŃSKA – starszy bibliotekarz, kierownik Filii nr 46 Biblioteki Kraków
- ANTONINA PIENIĄŻEK – pracownik gospodarczy, pracownik Działu Gospodarczo‑Technicznego
- BEATA RAŹNY – starszy bibliotekarz, pracownik Filii nr 48 Biblioteki Kraków
Kronikę opracowali:
Paulina Knapik-Lizak, Jan Brodowski, Irmina Młynarczyk, Iwona Sukiennik